top of page

Mit jelent a taekwondo?

A taekwondo szó jelentése a lábbal és kézzel küzdés művészete.
A „tae”: láb, lábtechnika; „kwon”: ököl, ütés; a „do” pedig: az út, művészet.

A taekwondo tanításai:
   - Udvariasság
   - Becsületesség
   - Állhatatosság
   - Önuralom
   - Egészséges küzdőszellem

Szövetségek, alapítók és elnökök

 

A Taekwondo Világszövetség alapítója:

Dr. Csoj Hong Hi


A Taekwondo Világszövetség jelenlegi elnöke:

Dr. Chungwon Choue

A Magyar  Taekwondo Szövetség alapítója és tiszteletbeli elnöke:

Patakfalvy Miklós 


A Magyar Taekwondo Szövetség elnőke:

Dr. Márton Zsolt Krisztián 

A taekwondo felépítése

Bázistechnika:

 

A taekwondoban a bázistechnika az alapvető technikákat jelenti, amelyek minden kezdő tanuló számára fontosak. Ezek általában az alapvető ütések, rúgások, blokkok és egyéb mozgások, amelyek megalapozzák az erőteljes és hatékony harcművészeti technikák elsajátítását. A bázistechnikák gyakorlása segít fejleszteni az egyensúlyt, az állóképességet, a koordinációt és a technikai pontosságot, amelyek elengedhetetlenek a taekwondo gyakorlásához. 


Elmélet:

A taekwondo elmélete különböző területekre terjed ki:

  1. Filozófia: A taekwondo filozófiája szerint a taekwondo nemcsak fizikai edzés, hanem életút is, amely során a tanulók fejlődnek, mind testileg, mind szellemileg. A taekwondo egy békésebb világ felépítésére törekszik, az egyén pozitív aspektusait igyekszik fejleszteni mint a tisztelet, tisztesség, udvariasság, őszinteség, hűség, bátorság, türelem, kitartás, önuralom .

  2. Történelem: A taekwondo története Koreához kötődik, és több évszázados múltra tekint vissza. A sportág hagyományai, fejlődése és kulturális jelentősége fontos része a taekwondo elméletének.

  3. Technikák: Az elmélet része az is, hogy megértsük a különböző ütéseket, rúgásokat, blokkokat és egyéb mozgásformákat, valamint azt, hogyan alkalmazzuk őket különböző helyzetekben.

  4. Alapelvek és stratégia: Az elmélet magában foglalja az alapvető harci elveket és stratégiákat, például a támadás és védekezés egyensúlyát, a támadások időzítését és helyes alkalmazását.

  5. Versenysport: A taekwondo versenyzői számára az elmélet része az is, hogy megértsék a pontozási rendszert, a versenyszabályokat és a versenystratégiákat.


Önvédelem:

 

A Taekwondo legalapvetőbb célja, amiért egyáltalán létrehozták. A megtanult technikák segítségével, egy valós harchelyzetben, amikor magunkat vagy másokat kell megvédeni, ad segítséget illetve nagyobb esélyt ahhoz, hogy győztesen kerüljünk ki a minket ért agresszióval szemben. A taekwondo önvédelmi technikák ötvözik az ütéseket, rúgásokat, blokkokat és egyéb mozgásformákat a gyors és hatékony reakció érdekében. Az önvédelem gyakorlása a taekwondo edzések során lehetővé teszi a tanulók számára, hogy önbizalmat szerezzenek és felkészüljenek a valós életbeli konfrontációkra. Fontos azonban megjegyezni, hogy az önvédelem célja mindig az erőszak elkerülése vagy minimalizálása kell, hogy legyen, és csak végső esetben kerülhet sor fizikai konfrontációra.


Küzdelem:

 

A Taekwondo technikák ellenőrzött körülmények között történő de valóságos megmérettetése két ember között. Vannak kötött illetve szabad formái a küzdelmeknek. Általában védőfelszerelésben történnek, hogy minimalizálják a sérülés kockázatát. A versenyszerű taekwondo küzdelmek során a résztvevők pontokat szereznek azáltal, hogy érvényes találatokat hajtanak végre ellenfeleiken.


Töréstechnika:

 

Az erőképesség gyakorlása és demonstrálása egy olyan szabadon választott anyagon (deszka, műanyagtörőlap, beton stb..) amit egy választott vagy előre meghatározott kéz, - lábtechnika következtében megsemmisítünk. A harcművészetekben a töréstechnika olyan mozdulatokat jelent, amelyek célja az ellenfél csontjainak, ízületeinek vagy izmainak törése. A töréstechnikák alkalmazása a harcművészetekben a legtöbb esetben tilos, és csak biztonságos, szabályozott körülmények között, például a versenyeken, használhatók.


Formagyakorlat:

Meghatározott sorrendben és ritmusban összeállított különféle bázistechnikákból álló kötött mozgássor. Egyfajta küzdelem, képzelt, több irányból támadó, egy illetve több ellenfél ellen. Nagyban segít tanulót és mestert egyaránt, hogy a korábban már megismert bázistechnikákat, folyamatosan, precízen, jelentésüknek megfelelően, logikus sorrendben, kombinációban tudja gyakorolni. Akár aktív meditációnak is lehetne hívni, mert a tökéletes előadáshoz igen mély szellemi átélés szükséges. Fejleszti a légzést, a koordinációt, ritmusérzéket és az állóképességet is. Esztétikai élményt nyújt külső  szemlélőnek. A Taekwondo ősi, tradicionális mozdulatait is őrzi a jelennek. Nagyon fontos része az övvizsgának illetve önálló versenyszám is.

A WT taekwondo övfokozatai, övszínek jelentése


Fehér öv - 10 Kup:

Az érintetlenség és gyermeki tisztaság szimbóluma, utalva arra, hogy a kezdő még nem rendelkezik Taekwondo tudással.


Fehér öv sárga csík - 9 Kup
 

Sárga öv - 8 Kup:

A földet szimbolizálja, melyben az elültetett növény kicsírázik, és gyökeret vet, amint a tudás alapjai is rögződnek a tanulóban.
 

Sárga öv zöld csík - 7 Kup


Zöld öv - 6 Kup:

Jelzi a növény kibontakozását amint a technikák is igazi fejlődésnek indulnak.
 

Zöld öv kék csík - 5 Kup


Kék öv - 4 Kup:

Az eget szimbolizálja amely felé már terebélyes faként tör a növény, amint a technikák is igazi fejlődésnek indulnak a sportolóban.
 

Kék öv piros csík - 3 Kup


Piros öv - 2 Kup:

A tüzet szimbolizálja, emlékeztetve a tanitványt, hogy most már óvatosan kell bánnia a megszerzett tudásával. Az ellenfelet is figyelmezteti hogy maradjon távol.


Piros öv fekete csík - 1 Kup


Fekete öv - 1 Dan:

A kiismerhetetlen és félelmetes harcmodort szimbolizálja. Ellentéte a fehérnek. Az elmélyült és mesterfokú taekwondo tudást jelképezi.

Koreai-Magyar Szótár
bottom of page